Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
6 postów 6 komentarzy

politycznybigos

ppaleczny - refleksje na tematy polityczne w Polsce i na świecie

PiS - rosyjscy Polacy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polityka PiS –u jest sprzeczna z cała tradycją I Rzeczpospolitej. Ambicją przywódców tej partii jest stworzenie „nowego Polaka”, który byłby wierną kopią rosyjskiej kultury.

 

Tylko Polak wychowany w rosyjskiej kulturze i przesiąknięty sowiecką ideologią mógłby porównać Polskę do partii politycznej. Te słowa deprecjonujące i poniżające naszą Ojczyznę wypowiedział czołowy ideolog PiS –u A. Macierewicz, cytuje: „Macie jedną partię polityczną, tą partią jest Polska, żadna inna” . Ten sam polityk stwierdził, że polskimi patriotami są tylko ci Polacy, którzy przynależą lub głosują na PiS, cytuje: „To jest wielka zdobycz, że udało się zebrać społeczeństwie w jednym obozie” oraz „To jest wielka, wielka zdobycz Polaków, którzy zjednoczyli się w jednym bloku patriotycznym.”.

 Takich słów mógł użyć tylko ideowy wychowanek Putina i Lenina. Jak do tego doszło, że ludzie walczący o wolność i niepodległość Polski, dzisiaj mówią i działają tak jakby byli niewolnikami ideowymi rosyjskiej kultury? Kim oni są? Są wrogami Europy, dzięki której powstaliśmy jako naród i państwo. Są wrogami kultury europejskiej, którą Polska przez wieki współtworzyła. Polityka PiS –u jest sprzeczna z cała tradycją I Rzeczpospolitej. Ambicją przywódców tej partii jest stworzenie „nowego Polaka”, który byłby wierną kopią rosyjskiej kultury. Jak do tego doszło, że duża część narodu polskiego wyznaje światopogląd będący zaprzeczeniem wiary jej przodków? Jak do tego doszło, że naród, który współtworzył kulturę europejska i historię europejskiej cywilizacji staje się – na naszych oczach – wrogiem Europy czyli obiektywnym sojusznikiem swego największego wroga Rosji? „Jestem człowiekiem z natury, a Francuzem z przypadku” napisał Montesquieu.

 

 Cała myśl europejska była rezultatem spotkania między uniwersalnym przesłaniem Sokratesa i rewolucją Chrystusa. Cała myśl europejska zadawała pytanie – co to znaczy być człowiekiem? Kultura polska rozpięta pomiędzy Soborem w Konstancji, który odbył się na początku XV wieku, a Konstytucją 3 Maja odzwierciedla i wzbogacała o nowe wątki ten chrześcijańsko – sokratejski uniwersalizm. Paweł Włodkowic w obszernym – przedstawionym na Soborze w Konstancji - podwójnym traktacie: „O władzy papieża i cesarza w stosunku do niewiernych” sformułował rewolucyjną zasadę polityki chrześcijańskiej:

 

  „Nie wolno niewiernym, także nie uznającym imperium rzymskiego, zabierać ich państw, posiadłości czy władzy, gdyż posiadają je bez grzechu i za sprawą Boga, który to stworzył bez różnicy dla człowieka...". Z tego względu poganie czy inni niewierni nie powinni być napastowani: „napadanie niewiernych przez wiernych nie tylko wyklucza miłość bliźniego, ale także tego rodzaju niedozwolone przywłaszczanie sobie rzeczy cudzej mieści w sobie kradzież i rabunek. Bliźnimi bowiem naszymi są tak wierni, jak niewierni, bez różnicy... Nie jest dozwolone zmuszać niewiernych bronią lub uciskami do wiary chrześcijańskiej, ponieważ ten sposób jest z krzywdą bliźniego, a nie należy czynić rzeczy złych, aby wynikły dobre… Nowe i niesłychane to jest kaznodziejstwo, które chłostą wymusza wiarę. ".

 

  To rewolucyjne, uniwersalne, przesłanie będące kwintesencją nauk Chrystusa powstało pod piórem człowieka, którego naród od początków swego istnienia je praktykował – pokojowa misja św. Wojciech do Prus jest aktem założycielskim kultury polskiej oraz współtworzyła kulturę europejską o czym świadczy pielgrzymka Ottona III do grobu św. Wojciecha w roku 1000. Myśl Pawła z Włodkowic wyrosła także z refleksji nad Unią Polski z Litwą, nad powstaniem kraju w którym współżyły różne narody i różne religie. Feliks Konieczny w „Dziejach Polski za Jagiellonów” podsumował w następujący sposób Unie Polski i Litwy zawarta pod koniec XIV wieku :

 

  „Nasz naród pierwszy doszedł do poczucia narodowego i pierwszy uznał i uszanował to w innych narodach. Jagiellonowie krocząc na czele społeczeństwa jako przodownicy i wykonawcy jego idei dziejowej, dokazali tego dziejowego cudu wobec Europy, że łączyli narody pod hasłem braterstwa, a nie podboju. Unia jest najwyższym objawem polskich dziejów i najpiękniejszym przykładem dla innych ludów europejskich”.

 

 Dlatego możemy dziś mówić ,że Unia między Litwa i Polską jest korzeniem ideowym i instytucjonalnym Unii Europejskiej. Polska kultura jest uniwersalna, ponieważ odzwierciedla ona uniwersalizm chrześcijaństwa. Polska kultura jeszcze przed pamiętnymi słowami francuskiego filozofa – stwierdzała: „Jestem człowiekiem z natury, a obywatelem Rzeczpospolitej z przypadku”, obywatelem Rzeczpospolitej był Rusin, Litwin, Polak, Żyd, Tatar i właśnie dlatego słowa Pawła z Włodkowic brzmiały tak rewolucyjnie. Były one antytezą kultury, która rodziła się w Moskwie, i która w 4 wieki później pytania Montesquieu odwróciła - Rosyjscy pisarze i myśliciele nigdy nie zadawali pytania – „co to znaczy być człowiekiem” ich interesowało tylko jedno zagadnienie – „co to znaczy być Rosjaninem”. Dostojewski, Gogol odwracali stwierdzenie Montesquieu – pod ich piórem brzmiało ono: „Jestem Rosjaninem z natury, a człowiekiem z przypadku”. Co jest podstawą ich filozofii? Cierpienie – Rosjanie cierpią straszliwie i dlatego są bardziej ludzcy od Francuzów, Anglików czy Niemców. To stopień cierpienia wyznacza człowieczeństwo człowieka. Im cierpienie jest większe tym bardziej jesteś człowiekiem. Rosjanie są zakochani we własnym cierpieniu. Elektorat PiS – a przynajmniej jego znaczna część – także jest zakochany w cierpieniu Polski i Polaków......

//sila-lewicy.pl/spoleczenstwo/149-pis-rosyjscy-polacy

 

 

 

KOMENTARZE

 • Znowu wina Putina.
  "Tylko Polak wychowany w rosyjskiej kulturze i przesiąknięty"

  Taaak. Znowu wina Ruskich. Arjanek się obrazi, bo zapomniał Pan o jego ulubieńcach.
 • Pierwsza notka
  i już się uśmiałem.
  Kolega chce robić konkurencję Huskemu i Talbotowi? No to długa droga, oni są już tu "wgryzieni" i maja określoną renomę :)))
 • autor
  Następny nawiedzony.
  Panie autor, czegoś Pan się naćpał?
  Pała oczywiście!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:47:45
  No to następny się trafił . :))) https://assets-auto.rbl.ms/fdc775b45fb3762e03e408c1201a2341b526670b3c355f1a284b182b938b6706
 • sprawdzam !
  // obywatelem Rzeczpospolitej był Rusin, Litwin, Polak, Żyd, Tatar i(..) //

  Nie żądam wiele.Jeden przykład pełnej (politycznej,kulturowej,religijnej itd) obecności Litwinów w naszej historyczn-politycznej przestrzeni

  PS
  nie chodzi mi o wynarodowionych Litwinów typu Radziwiłowie.
 • @Repsol 18:23:42
  Ty masz gumkę myszkę :))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:52:14
  Mam , ale niech zostanie . Może to tylko jajcarz ?. Salute :)))
 • @Repsol 20:11:25
  Mam prośbę w innej sprawie.
  Napisałem do administratora w sprawie kodu zaproszenia dla nowego blogera.
  Nie mam żadnej odpowiedzi.
  Czy nie zależy admin. na nowych piszących i komentujących?
  Pozdrawiam
 • @Zbigniew Jacniacki 20:19:46
  PW . Salut.
 • @ikulalibal 18:28:42
  Litwo ojczyzna moja
  ty jesteś jak zdrowie
 • Witam Pana
  Witam Pana,

  Cieszę się, że mamy nowych blogerów.

  Proszę nie zrażać się komentarzami i pisać to co Pan uważa za stosowne.

  Neon24.pl - jest być może jedynym obecnie portalem społecznościowym w Polsce, gdzie naprawdę nie ma cenzury.
  Portal nie jest powiązany z żadną partią ani opcją polityczną.

  Każdy może pisać to co uważa za stosowne.
  Oczywiście obowiązuje pewien regulamin, nie wolno ludzi obrażać ani oskarżać, kłamać czy też używać nieprzyzwoitych słów, określeń.
  Każdy piszący odpowiada za swoje treści.

  Pana artykuł ciekawy, choć nie do końca się z nim zgadzam.
  Mam trochę inne poglądy odnośnie PiS.

  Pozdrawiam Serdecznie
  Zapraszam do współpracy, pisania, komentarzy.

  Ryszard Opara - Redaktor Naczelny
 • @ Autor
  "Tylko Polak wychowany w rosyjskiej kulturze i przesiąknięty sowiecką ideologią mógłby porównać Polskę do partii politycznej. "

  Z tą rosyjską kulturą, to w tym miejscu odniesienie jest raczej nie na miejscu. Ideologia w przypadku sovieciarstwa, to też za dużo powiedziane - to po prostu stek kłamstw.

  Widzę, że wpis "ładnie" spałowany, więc na zachętę 5* Panu dam :-)

  Ukłony
 • "Tylko Polak wychowany w rosyjskiej kulturze i przesiąknięty sowiecką ideologią mógłby porównać Polskę do partii politycznej."
  Błędem w tym zdaniu jest połączenie sowieckiej ideologii z kulturą rosyjską. PiS rzeczywiście jest parią działającą na zasadach zaczerpniętych z sowieckiej ideologii, czyli Naród to partia, partia jest nieomylna, kto sprzeciwia się partii to wróg narodu,, ślepa wiara na granicy uwielbieia dla przywódcy. Takie elementy jak pogarda dla narodu, traktowanie niższego szczczeblem kariery urzędniczej jako pomiotło, rażące wręcz w PiS wazeliniarstwo rzeczywiście występowało w rosyjskiej kulturze urzędniczej ale z powodzeniem zaadoptowane zostało przez bolszewików i tam należy dopatrywać się korzeni tych cech PIS.
 • @Zawisza Niebieski 09:26:17
  //działającą na zasadach zaczerpniętych z sowieckiej ideologii, //

  To jest pustosłowie.A o tym że zaczerpnięte wprost z nieprzebranych zasobów propagandy to nawet nie wspomnę.Na razie.
  Na razie, aby dać pany szansę na to aby podał mi pan kilka przykładów takich działań sowieckiej ideologii które nigdy przed tym, to jest przed 1917 r, nigdzie w świecie nie były stosowane.
  Po tym (kiedy mi pan nie poda bo z pewnością nie poda), będę pana traktować jak mało efektywnego robotnika frontu ideologicznego.


  // Takie elementy jak pogarda dla narodu, traktowanie niższego szczczeblem kariery urzędniczej jako pomiotło, (..) rzeczywiście występowało w rosyjskiej kulturze urzędniczej //

  Widzę że jest pan nietuzinkowym znawcą kultury.Mam nadzieję że zdaje pan sobie sprawę że literatura to tylko jeden z elementów kultury.
  A teraz (kiedy zdał pan sobie sprawę), proszę o przykłady takiej "rosyjskiej kultury urzędniczej".Oczywiście pozaliterackie bo tego jeszcze by brakowało aby okazało się że obraz rzeczywistości buduje pan na podstawie literatury.
 • @ikulalibal 09:49:12
  Zaraz, zaraz zawęża Pan warunki do stanu, by rzeczywiście nie trudno było to wykazać. Bolszewicy nie wzięli się tak z powietrza, ich ideologia oparta była na metodach i rozwiązaniach w tym filozoficznych znacznie wcześniejszych. Metoda dziel i rządź stosowana dziś przez PO-PiS z powodzeniem stosowana była w cesarstwie rzymskim. To co PiS czerpie z bolszewizmu to wymieniłem. Względnie nowymi rozwiązaniami są naród to partia, państwo to partia, nieomylność wodza. Te elementy wspólne są dla ideologii totalitarnych, stosował to również faszyzm, czyli odmiana "demokracji socjalistycznej". Obecnie w Polsce zdąża się do rozwiązania amerykańskiego dwóch partii rządzących (republikanie i demokraci = PO-PiS)

  Mówiąc o kulturze Rosji w aspekcie tego tekstu nie mówimy o muzyce, literaturze a modelu sprawowania władzy, modelu działania urzędów. Modeli rosyjski pięknie pokazuje "Rewizor". Mało to przykładów, gdy przyjeżdża urzędnik z Warszawy i załatwia nierozwiązywalne problemy lokalne, choćby ostatnia wpadka Dudy, gdy na informację o zamykaniu zakładu pracy odpowiedział, zamkną jeden, otworzą drugi, a później stara się jawić jako ten, co problem rozwiąże. .Czy rozwiązał, tego niestety prasa nie podaje.
 • @Zawisza Niebieski 12:54:14
  //Modeli rosyjski pięknie pokazuje "Rewizor" //

  Jeśli całe pańskie wyobrażenie o świecie wzięte jest z literatury to współczuję światu.
  Doprawdy uważa pan że rzeczywistość zinterpretowana przez neurastenika zasługuje na to aby traktować ją dosłownie ? Facet który umiera z głodu w efekcie diety którą sam sobie narzucił,paląc przed tym wszystkie swoje rękopisy (w tym te jeszcze nie wydane) ,traktowany jest przez pana jako "dokumentalista" ? litości!!!
  A cóż tam pokazano w "Rewizorze" czego nie pokazano dajmy na to w "Hrabim Monte Christo" ? czyż przypadkiem urzędnicze: bezprawie,bezkarność,prywata,nie są osią owej słynnej powieści A.Dumasa? I czy powieści (nowel,opowiadań i innych czytadeł) o podobnej treści nie znajdzie się w każdej literaturze? jak pan sądzi?
  Wie pan ilu urzędników Imperium Rosyjskiego padło ofiarą zamachów terrorystycznych w konsekwencji tego że jakimś "złym siłom" udało się stworzyć czarny pijar wokół funkcji "urzędnika". Zna pan tę liczbę?
 • @ikulalibal 19:38:27
  Jeśli pan porównuje Rewizora Gogola do Hrabiego Monte Christo to oznacza, że nie zna pan Rewizora albo go pan nie rozumie. Hrabia Monte Christo jest o urzędniczym bezprawiu, to można porównać go do filmu Gladiator jak i o pysze "elit", gdzie znalazł bym porównanie do naszej "Kariery Nikodema Dyzmy". Rewizor jest o strachu lokalnych "elit" na słowo przyjeżdża rewizor ze stolicy.
  To ma znacznie głębsze zakorzenienie, niż to co pan opisuje. Wywodzi się od Rurykowiczów, wikingów (Finów) którym Słowianie, rusini dali sobą rządzić. Ci traktowali ich z pogardą, a ta pogarda przeniosła się na urzędników niższego szczebla, Wladca był panem życia i śmierci. Mógł za karę utopić pół miasta, (Iwan Groźny) bez żadnych konsekwencji. Stąd "rewizor" ze stolicy wzbudza porażający strach i bezmierne połacie wazeliny. To właśnie obraz PiS sprzed kilku lat. Dziś słabość Kaczyńskiego, jego wyizolowanie od otaczającego świata powoduje, że staje się bardziej groteskowy niż straszny, patrz radni zarabiający w spółkach skarbu państwa nie będą na listach PiS, a są. Dziś Kaczynski jest już nikim. Pociesznym emerytem, któremu wydaje się, że rządzi światem.

  "Czy powieści...o podobnej treści nie znajdzie się w każdej literaturze?"
  Tak, do zawodu urzędnika przypisany jest obraz wazeliniarza, strachliwego przed przełożonym. Bo rzeczywiście urzędnicy na całym świecie charakteryzują się tym, że im mniejsza jego władza nad obywatelem tom większa jego chęć pokazania tej odrobiny władzy. Najsilniej swą władzę prezentują parkingowi, bo mogą cię ukarać za złe zaparkowanie samochodu. Akurat tak się zdarza, że na arenie zawodowej właśnie z takim jednym mam obecnie do czynienia. takiego trzeba przejść jak odrę (chorobę) i robić swoje. Ofiarami zamachów terrorystycznych padają najczęściej nadgorliwcy.
 • @Zawisza Niebieski 20:29:17
  //Hrabia Monte Christo jest o urzędniczym bezprawiu //

  Tak.Ale tylko dla uważnych,tych którzy potrafią dostrzec szersze plany.Dla konsumenta masowego książka traktuje o przygodach Hrabiego Monte Christo.Któż tam zastanawiałby się nad tym ofiarą czyich intryg padł nieszczęsny Dantes.

  // Ofiarami zamachów terrorystycznych padają najczęściej nadgorliwcy. //

  Nie ciekawią mnie pańskie sentencje na tematy ogólne.Moje pytanie dotyczyło bardzo konkretnych kwestii.
 • @ikulalibal 20:49:44
  Jeśli tak, to wychodzi na to, że jestem uważnym czytelnikiem, bo Chrabia Monte Christo nigdy dla mnie nie było niczym innym niż opowieścią o urzędniczej samowolce. Ale oczywiście są tam inne wątki i na wiele sposobów można to odebrac. Za to rewizor jest dokładnie o strachu urzędników niższego szczebla przed urzędnikiem przyjeżdżającym z wyższego urzędu.

  Czy liczby urzędników padających ofiarą zamachód terrorystycznych mają znaczenie? Chyba ciekawsze są powodu, dla których terrorysta podejmuje się zamordować drugiego człowieka. Bo terrorysta nie jest człowiekiem który zabił a później nie wie dlaczego. On działa z konkretnych powodów i one są w tej sprawie istotne, nie liczby. To nie jest czarny PR, to są konkretne czyny danego urzędnika.
 • @Zawisza Niebieski 18:12:04
  // bo Chrabia Monte Christo nigdy dla mnie nie było niczym innym//

  jak pierwszym lepszym arystokratą i to takim przez Ch
  no ale tak to było, że swego czasu ta renomowana uczelnia miała w swych szeregach "chrabiostwo" ..............w gumofilcach
 • @Zawisza Niebieski 18:12:04
  //Za to rewizor jest dokładnie o strachu urzędników niższego szczebla przed urzędnikiem przyjeżdżającym z wyższego urzędu.//

  Czytaliśmy różnych "Rewizorów".Lub mamy różny potencjał w postrzeganiu rzeczywistości.
  "Rewizor" jest o strachu nieuczciwych urzędników przed kontrolerem.
  Gdyby powieściowi bohaterzy nie :nadużywali władzy,byli malwersantami,łapówkarzami itd,nie trawił by ich wielki strach który w konsekwencji uruchomił lawinę wydarzeń.

  // (...) Bo terrorysta (..) działa z konkretnych powodów i one są w tej sprawie istotne, nie liczby. .(...) //

  Trudną do zignorowania prawidłowością było to że terroryści zawsze byli albo żydami albo polakami.Czasami bywali socjalistami,czasami nacjonalistami,dewotami lub ateistami ale zawsze albo żydami albo polakami.
  A liczby oczywiście są istotne albowiem uzmysławiają skalę zjawiska.
  https://ru.wikipedia.org/wiki/Книга_русской_скорби
 • Budowanie teorii
  Budowanie teorii na tym, co powiedział jakiś polityk jest głupie. Bo oni przeważnie plotą bzdury.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31